Our range of products include polycarbonate multiwall roof sheets, twinwall polycarbonate sheet, polycarbonate hollow multiwall sheets, multiwall polycarbonate sheet, triple wall polycarbonate sheet and polycarbonate multiwall hollow sheet.
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Material | Polycarbonate |
| Sheet Thickness | 0.8 MM TO 12 MM |
| Wall Structure | Twinwall |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Transparency | Clear |
| Width | 4 feet |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft |
| Usage | Roof & Partition |
| Application | Pergola, Facade Glazing, Walkway Cover, Roofing, Greenhouse, Partition, Canopy, Skylight |
| Light Transmittance % | 80 |
| Sheet Type | Multiwall |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 & 10 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Surface Treatment | uv coated |
| Width | 1220 mm |
| Length | 11800 mm |
| Sheet Type | Twinwall |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft & 2100 mm x 39 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Application | Walkway Cover, Partition, Greenhouse, Skylight, Canopy, Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 4 feet |
| Length | 11800 mm |
| Wall Structure | Twinwall |
| Dimensions | 4 FT X 11800 mm |
| Light Transmittance % | 89% |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Wall Structure | Triple Wall |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1220 mm |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Material | Polycarbonate |
| Dimensions | 1220 mm x 11800 mm |
| Application | Canopy, Walkway Cover, Greenhouse, Partition, Skylight, Pergola, Facade Glazing, Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Wall Structure | Triple Wall |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Width | 2100 mm |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Application | Greenhouse, Facade Glazing, Canopy, Roofing, Walkway Cover, Skylight |
| Sheet Type | Triple Wall |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Wall Structure | Twinwall |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1220 mm |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft |
| Application | Partition, Walkway Cover, Skylight, Facade Glazing, Canopy, Greenhouse, Pergola, Roofing |
| Sheet Type | Multiwall |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Wall Structure | Twinwall |
| Color | Clear |
| Width | 2100 mm |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Application | Roofing, Facade Glazing, Canopy, Walkway Cover, Pergola, Greenhouse, Partition, Skylight |
| Sheet Type | Multiwall |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 69 / sq ft Get Latest Price
| Wall Structure | fourwall |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 4 feet |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft |
| Application | Partition, Facade Glazing, Greenhouse, Walkway Cover, Roofing, Canopy, Pergola, Skylight |
| Light Transmittance % | 80 |
| Sheet Type | Multiwall |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Light Transmission | 40 % |
| Sheet Type | Solid |
| Color | Opal White |
| Surface Treatment | uv coated |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 1220 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Dimensions | 4FT X 100FT |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Finish | Matt |
| Application | Roofing |
Minimum order quantity: 400 sq ft
LALIT JAIN (MD)
Arihant Vacuum Forming Private Limited
No. 4, Vidhya Industrial Estate, Ambica Nagar Road
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India