We are a leading Manufacturer of embossed polycarbonate roofing sheet, polycarbonate semi transparent sheets, embossed polycarbonate sheets, polycarbonate embossed sheet and clear embossed polycarbonate roof sheet from Ahmedabad, India.
₹ 72 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Color | Embossed clear |
| Emboss Pattern | Prismatic |
| Thickness | 1.35 mm to 3 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 3660 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Surface Treatment | 50 micron uv coating |
| Dimensions | 4FT X 100FT |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 62 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Type | Embossed |
| Material | Polycarbonate |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Transparency | Clear |
| Sheet Length | 100 ft |
| Length | 30500 MM |
| Width | 4 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| UV Protection | Single Side Coated |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Coating Type | UV Coated |
| Light Transmittance % | 80 |
| Application | Greenhouse, Walkway Cover, Canopy, Dome, Parking Shed, Skylight |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.30 mm to 3 mm |
| Emboss Pattern | Frosted |
| Color | Transparent |
| Width | 1220 mm |
| Length | 30500 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 4x100 feet |
| Material | PC |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Transparency | 92% |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 72 / sq ft Get Latest Price
| Emboss Pattern | Prismatic |
| Color | Embossed clear |
| Thickness | 1.35 mm to 3 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 100 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 4ft X 100ft |
| Surface Treatment | 50 Micron UV Coating |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Light Transmittance % | 89% |
| Application | Pergola, Canopy, Partition, Shower Cubicle, Skylight, Roofing |
| Sheet Type | Embossed Solid |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Emboss Pattern | Frosted |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Transparency | Clear |
| Color | Clear |
| Sheet Length | 100 FT |
| Width | 1220 mm |
| Length | 100 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| UV Protection | Single Side Coated |
| Sheet Type | Embossed |
| Coating Type | UV Coated |
| Application | Dome, Greenhouse, Parking Shed, Walkway Cover, Skylight, Canopy |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.35mm to 3 mm |
| Emboss Pattern | Frosted |
| Color | Embossed clear |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1220 mm |
| Length | 100 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | 89% |
| Dimensions | 4 ft x 100 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Light Transmittance % | 89% |
Minimum order quantity: 400 sq ft
LALIT JAIN (MD)
Arihant Vacuum Forming Private Limited
No. 4, Vidhya Industrial Estate, Ambica Nagar Road
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India