Our range of products include polycarbonate compact roofing sheet, transparent polycarbonate roofing sheets, roofing polycarbonate sheet, multiwall roofing sheets, polycarbonate sheet roofing and opal white polycarbonate roofing sheet.
₹ 62 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm to 12 mm, 0.8 MM TO 12 MM |
| Sheet Type | Solid |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1220 mm |
| Length | 100 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | 92% |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Quantity Unit | Square Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 128 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm to 1.65 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm to 1.65 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
| Light Transmission | 90 % |
| Application | Walkway Cover, Residential Roofing, Dome Roofing, Car Parking Shed, Greenhouse, Industrial Roofing, Warehouse Roofing, Skylight |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 52 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Sheet Thickness | 6 mm |
| Wall Structure | Twin Wall |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Transparency | Clear |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Sheet Length | 11800 mm |
| Color | Transparent |
| Width | 4 feet |
| Structure | Twin wall |
| Usage | Roof & Partition |
| Dimensions | 1220 mm x 39ft & 2100 mm x 39 ft |
| Application | Roof Light, Canopy, Greenhouse, Verandah Cover, Walkway Cover, Skylight |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Sheet Type | Multiwall |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 2100 mm |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Material | Polycarbonate |
| Light Transmission | 90 % |
| Application | Walkway Cover, Greenhouse, Industrial Roofing, Car Parking Shed, Dome Roofing, Skylight, Residential Roofing, Warehouse Roofing |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm to 1.65 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | Transparent |
| Emboss Pattern | EMBOSED |
| Width | 1067 MM |
| Length | 3050 MM |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Surface Treatment | Clear Embossed |
| Dimensions | 3050x1086 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Light Transmission | 92 % |
| Application | Skylight, Car Parking Shed, Industrial Roofing, Walkway Cover, Greenhouse, Warehouse Roofing, Dome Roofing, Residential Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Embossed |
| Width | 1067 mm |
| Length | 30500 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 1067 mm x 6100 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.35 mm & 1.65 mm |
| Emboss Pattern | Frosted |
| Color | Transparent |
| Sheet Type | Embossed Solid |
| Width | 1086 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Surface Treatment | Embossed |
| Dimensions | 3050x1066 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Light Transmission | 80 % |
| Application | Skylight, Canopy, Partition, Pergola, Roofing, Shower Cubicle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 68 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.50 MM , 1.35 MM |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | Clear |
| Width | 1067 MM |
| Length | 3050 MM |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Light Transmission | 92 % |
| Application | Industrial Roofing, Greenhouse, Dome Roofing, Warehouse Roofing, Car Parking Shed, Walkway Cover, Skylight, Residential Roofing |
| Profile Shape | Corrugated |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm to 1.65 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.35 mm & 1.50 mm |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Sheet Type | Profiled |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm & 1.50 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Sheet Type | Profiled |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | 89% |
| Quantity Unit | Square Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 10 Feet |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | Polycarbonate |
| Sheet Type | Profiled |
| Usage/Application | Commercial |
| Application | Industrial Roofing, Greenhouse, Skylight, Warehouse Roofing, Residential Roofing, Walkway Cover, Car Parking Shed, Dome Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Overall Width | 1067 mm |
Minimum order quantity: 400 Square Feet
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Profile Shape | Corrugated |
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Transparent |
| Sheet Thickness | 1.25 mm & 1.50 mm |
| Width | 1067 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Length | 10ft |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Coating Thickness | 50 micron uv coating |
| Application | Walkway Cover, Factory Shed, Car Parking Shed, Industrial Roofing, Warehouse Roofing, Skylight Strip |
| Light Transmittance % | 89% |
| Sheet Type | Profiled Solid |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Commercial & Residential |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 62 / sq ft Get Latest Price
| Profile Shape | Corrugated |
| Color | Clear embossed |
| Thickness | 10 mm |
| Sheet Thickness | 1.5mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 6100 mm x 1067 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Coating Thickness | 50 micron |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Commercial & Residential |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Profile Shape | Corrugated |
| Thickness | 0.8 mm |
| Color | clear embossed |
| Sheet Thickness | 1.35 mm to 1.65 mm |
| Width | 840 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Feature | Weather Resistant |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Application | Industrial Roofing |
| Light Transmission | 88 % |
| Area Of Application | Commercial & Residential |
₹ 61 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.35 mm |
| Color | Clear Embossed |
| Surface Treatment | Embossed |
| Width | 1086 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Sheet Type | Embossed |
| Material | Polycarbonate |
| Dimensions | 3010 mm x 1086 mm |
| Transparency | 92% |
| Light Transmission | 92 % |
| Application | Residential Roofing, Industrial Roofing, Dome Roofing, Walkway Cover, Warehouse Roofing, Greenhouse, Car Parking Shed, Skylight |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm to 1.65 mm |
| Sheet Type | Profiled |
| Color | clear embossed |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Material | polycarbonate |
| Transparency | 80 % |
Minimum order quantity: 500 sq ft
LALIT JAIN (MD)
Arihant Vacuum Forming Private Limited
No. 4, Vidhya Industrial Estate, Ambica Nagar Road
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India