Our product range includes a wide range of uv polycarbonate sheet, polycarbonate sheet in valsad, textured polycarbonate sheets, multiwall polycarbonate sheet in vadodara, polycarbonate sheet and polycarbonate corrugated profiled sheets.
₹ 62 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.35 mm to 3.00 mm |
| Sheet Type | Embossed |
| UV Protection | UV Coated One Side |
| Color | Embossed clear |
| Width | 1220 mm |
| Length | 30500 mm |
| Dimensions | 4 ft x 100 ft |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Features | UV COATED |
| Appearance | Embossed |
| Light Transmission | 90 % |
| Application | Skylight, Canopy, Walkway Cover, Facade Glazing, Greenhouse, Roofing |
| Warranty | 10 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 79 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Wall Structure | Twinwall |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | Translucent |
| Sheet Length | 11800 mm |
| Length | 11800 mm |
| Width | 2100 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Sheet Type | Multiwall |
| Dimensions | 8 FT X 4 FT & 4 FT X 100 FT |
| Coating Type | UV Coated |
| Application | Canopy, Dome, Greenhouse, Walkway Cover, Parking Shed, Skylight |
| Sheet Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Color | all clours |
| Length | 30500 mm |
| Width | 4 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 4ft X 100ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Application | Pergola, Shower Cubicle, Skylight, Canopy, Partition, Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 Piece
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Wall Structure | Twinwall |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Width | 4 feet |
| Length | 11800 mm |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Dimensions | 4 ft x 39 ft |
| Application | Skylight, Roofing, Canopy, Greenhouse, Facade Glazing, Partition, Pergola, Walkway Cover |
| Light Transmittance % | 80 |
| Sheet Type | Multiwall |
| Thickness | 6 mm & 10 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Sheet Thickness | 0.8 MM - 12 MM |
| Transparency | Clear |
| Sheet Length | 8 ft |
| Width | 1220 mm |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Color | Clear |
| Coating Type | UV Coated |
| Application | Canopy, Parking Shed, Skylight, Walkway Cover, Dome, Greenhouse |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Sheet Thickness | 0.8 MM TO 12 MM |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | Clear |
| Sheet Length | 8 ft |
| Width | 4 ft |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Dimensions | 8FT X 4 FT , 4 FT X 100 FT |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 65 / Square Feet Get Latest Price
| Profile Shape | Corrugated |
| Thickness | 1.35 MM TO 1.65 MM |
| Color | CLEAR EMBOSSED |
| Sheet Thickness | 1.35 MM TO 1.65 MM |
| Width | 1067 mm |
| Length | 3050 mm |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Area Of Application | Commercial & Residential |
| Sheet Type | Corrugated Solid |
| Application | Skylight Strip, Car Parking Shed, Factory Shed, Industrial Roofing, Walkway Cover, Warehouse Roofing |
Minimum order quantity: 400 Square Feet
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Roofing Material | Solid Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Sheet Thickness | 2 MM TO 12 MM |
| Transparency | Clear |
| Application | Commercial Roofing, Car Parking Shed, Walkway Cover, Industrial Roofing, Factory Shed, Residential Roofing, Skylight Roofing |
| Width | 4 ft |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Dimensions | 8 FT X 4 FT & 4 FT X 100 FT |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
LALIT JAIN (MD)
Arihant Vacuum Forming Private Limited
No. 4, Vidhya Industrial Estate, Ambica Nagar Road
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India