Providing you the best range of polycarbonate solid sheet, polycarbonate sheet clear compact, clear polycarbonate roofing sheet, solid compact polycarbonate sheet and polycarbonate skylight sheets with effective & timely delivery.
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Type | diamond |
| Material | Polycarbonate |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Transparency | 90% |
| Features | NonBreakable |
| Sheet Length | 100 ft |
| Length | 30500 MM |
| Width | 4 ft |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Dimensions | 4ft X 100ft |
| Coating Type | UV Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm - 12 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Finish | Clear Gloss |
| Material | polycarbonate |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm - 12 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Finish | Clear Gloss |
| Material | polycarbonate |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Light Transmission | 92 % |
| Application | Canopy, Skylight, Safety Glazing, Facade Glazing, Partition, Roofing, Machine Guard |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 63 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm - 12 mm |
| Sheet Thickness | 0.8 MM TO 12 MM |
| Transparency | Clear |
| Surface Coating | UV Coated Both Sides |
| Sheet Type | Solid Compact |
| Sheet Length | 8 ft |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| UV Protection | Both Side Coated |
| Finish | Clear Gloss |
| Material | polycarbonate |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Light Transmission | 92 % |
| Application | Roofing, Skylight, Partition, Safety Glazing, Facade Glazing, Machine Guard, Canopy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Skylight Shape | Flat |
| Sheet Thickness | 0.8 mm - 12 mm |
| Sheet Color | Clear |
| Application Area | Industrial, Staircase, Commercial, Residential, Warehouse |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Length | 100 ft |
| Light Transmittance % | 90 % |
| Uv Protection | Both Side Uv |
| Overall Width | 1220 mm |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 400 sq ft
LALIT JAIN (MD)
Arihant Vacuum Forming Private Limited
No. 4, Vidhya Industrial Estate, Ambica Nagar Road
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India